AVANGARDA V

pl
eng
rus
Puchar Mistrza Mistrzw TrekSfera fantastyka rosyjska Blaszana Arena

Informacje o konwencie

AVANGARDA V jest kolejną odsłoną ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki. Jest jedyną tego typu dużą imprezą cykliczną w Warszawie. Edycja 2009 odbędzie się w dniach 2-5 lipca 2009, w Zespole Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej przy al. Stanów Zjednoczonych 24. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Miłośników Fantastyki "Avangarda".
W trakcie imprezy przewidziane jest ok. 500 godzin prelekcji tematycznych, konkursów, turniejów, sesji gier fabularnych, gier na świeżym powietrzu i spotkań z zaproszonymi gośćmi.
W ramach konwentu zaplanowane są również: zlot fanów Science Fiction i serialu Star Trek - "TrekSfera", obszerny blok tematyczny poświęcony fantastyce rosyjskiej, a także "Blaszana Arena" - grupa atrakcji dla fanów gier komputerowych. Tego roku AVANGARDA będzie również gościć dziesiątą, jubileuszową edycję jednego z najbardziej prestiżowych turniejów związanych z grami fabularnymi - Pucharu Mistrza Mistrzów, oraz XI edycję konkursu na najlepszy scenariusz do gry fabularnej "Quentin".

Konwent jest wydarzeniem kulturalnym łączącym w sobie cechy zlotu fanów i konferencji naukowej. W trakcie imprezy uczestnicy - oprócz uczestniczenia w atrakcjach związanych z ich zainteresowaniami, takich jak prelekcje tematyczne, panele dyskusyjne, gry i konkursy - mają okazję spotkać się z przedstawicielami świata literatury, sztuki i nauki. Nie tylko pisarze, ale także tłumacze, twórcy filmowi i wydawcy opowiadają o swoich zainteresowaniach, planach i aktualnych wydarzeniach związanych z ich pracą twórczą. Zaproszeni wykładowcy akademiccy dzielą się ze słuchaczami informacjami na temat aktualnych odkryć naukowych, ciekawostek historycznych i badań kulturowych.

AVANGARDA od pięciu lat przyciąga do stolicy fanów z całego kraju. Z każdym rokiem przybywa ich więcej i już teraz impreza zalicza się do grona największych zlotów ogólnopolskich. Można śmiało powiedzieć, że uchodzi za "fantastyczną wizytówkę" Warszawy.
Bogaty, zróżnicowany program i pozytywnie oceniany poziom organizacji sprawiają, że nasz konwent cieszy się coraz większym powodzeniem i uznaniem - zarówno uczestników, zapraszanych gości, jak współpracujących firm i instytucji. Jest też wysoko oceniany przez pisma i internetowe serwisy związane z fantastyką i grami.

Głównym organizatorem AVANGARDY V jest Stowarzyszenie 'Avangarda' - organizacja non-profit zrzeszająca młode, aktywne i przedsiębiorcze osoby. Zasadnicze działania Stowarzyszenia ukierunkowane są na propagowanie zainteresowań związanych z fantastyką i wspieranie artystycznej działalności nieprofesjonalnej.
Naszym głównym celem jest integracja uczestników imprezy oraz zachęcenie młodzieży do zapoznania się z możliwościami spędzania wolnego czasu oferowanymi przez różnorodne odmiany związanego z fantastyką hobby.
Konwent planowany jest na przyjęcie ok. 1500 uczestników, dla których przygotowywane jest prawie 500 godzin atrakcji, podzielonych na 20 równoległych czasowo bloków. Mamy nadzieję, że zadowolą one nie tylko konwentowych weteranów, ale przede wszystkim zachęcą osoby, dla których będzie to pierwsza tego typu impreza, do dalszego aktywnego uczestnictwa w życiu środowiska fanów.

Organizując obszerny blok poświęcony literaturze, grom i kulturze naszych wschodnich sąsiadów, mamy nadzieję wpłynąć na popularyzację na gruncie polskim fantastyki tworzonej w języku rosyjskim. Jest ona ponownie odkrywana i powraca powoli, po wielkiej ekspansji literatury zachodniej, do naszego kraju. Jako wywodząca się z podobnych korzeni kulturowych okazuje się być nam o wiele bliższa i bardziej swojska. Z pewnością warto poświęcić jej chwilę i spotkać się z czołowymi przedstawicielami rosyjskiej sceny fantastycznej, co, mamy nadzieję, uda nam się umożliwić.

Dążymy również do tego, aby, podobnie jak inne duże miasta Polski, Warszawa miała swoją imprezę fantastyczną świadczącą o dużej aktywności fanów na tym terenie i rozpoznawaną na obszarze całego kraju. Liczymy na to, że uda nam się zachęcić zarówno starszych jak i młodszych fantastów do udziału i współtworzenia wydarzenia kulturalnego, jakim jest Konwent Miłośników Fantastyki odbywający się cyklicznie w Warszawie.

Długofalowym celem organizowanej przez nas imprezy jest odbudowanie lekko już zapomnianej i pomijanej w rozważaniach relacji łączącej fanów z twórcami przedmiotów ich zainteresowań. Nie tylko wzajemnej relacji fan-autor, która przetrwała, ale także relacji fan-wydawca czy fan-producent; relacji przynoszącej korzyści obu stronom. Chcielibyśmy aby w niedalekiej przyszłości, wzorem zachodnim, nasz konwent, a być może także inne polskie zjazdy, był nie tylko spotkaniem fanów z innymi fanami czy twórcami, ale także fanów z wszelkimi nowościami rynkowymi wartymi ich uwagi - książkami, grami, akcesoriami itd. Jednocześnie pragnęlibyśmy, aby dla producentów konwent nie był tylko okazją do sporadycznego zaprezentowania fragmentu swej oferty, ale wartościowym i istotnym elementem działań marketingowych.

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas w ciągu kilku lat doświadczenie - przy udziale wszystkich zainteresowanych osób, firm, czy instytucji - pozwoli zrealizować powyższe cele. Będziemy się starać o możliwie najpełniejsze wykonanie naszych zamierzeń. Chcielibyśmy kontynuować rozwój działalności Stowarzyszenia, liczymy więc na niegasnące zainteresowanie i niewyczerpaną chęć pomocy. Do zobaczenia na AVANGARDZIE V!

Zapraszamy!

Copyright ©: code: Jottan gfx: Xaric

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 r.